اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری در نیمه اول مرداد

رییس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری در نیمه اول مرداد ماه خبر داد
و گفت: داوطلبان می‌توانند از نیمه دوم مرداد ماه انتخاب رشته خود را آغاز کنند و در نهایت نتیجه‌ نهایی این آزمون نیمه دوم شهریور ماه اعلام خواهد شد

معادن،۵۲ میلیون رکورد پستی در کشور شناسایی شد

مدیرعامل شرکت ملی پست ایران با اشاره به این‌که ۵۲ میلیون رکورد پستی در کشور شناسایی شده است، تصریح کرد: از این میزان ۶۵ درصد مربوط به اماکن روستایی است.

به گزارش ایسنا، حسین مهری امروز در آیین افتتاح طرح سیماک شهرکرد، اظهار کرد: امروز با حضور مقامات استانی پروژه جی‌نف در شهرستان‌های شهرکرد و بروجن آغاز و پروژه سیماک در کل استان که از جمله پروژه های مهم اقتصاد مقاومتی هستند، اجرایی و عملیاتی می‌شود.

وی افزود: در پروژه جی‌نف ۵۳۰ هزار رکورد مکانی در چهارمحال و بختیاری شناسایی شده که ۱۳۰ هزار مربوط به اماکن روستایی و ۴۲۰ هزار مربوط به اماکن شهری است که اطلاعات مربوط به اماکن شهری به صورت ۱۰۰ درصد به هنگام‌سازی شده است.

وی ادامه داد: ۸۵ درصد اطلاعات اماکن روستایی چهارمحال و بختیاری به هنگام‌سازی شده که ۲۰ درصد نسبت به کشور بالاتر است.

وی اختصاص کد یونیک به مکان در کل کشور، اختصاص آدرس استاندارد به هر مکان، ژئوکد کردن مکان‌ها که مربوط به تخصیص طول و عرض جغرافیایی است و قرار گرفتن اطلاعات روی نقشه‌های پارسل بندی به صورت پلت فرم برای کسانی که با مکان سر و کار دارند که حدود ۲۸ سازمان از این پلت فرم استفاده می‌کنند از اقدامات انجام شده در بحث جی‌نف است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به شکل‌گیری سرویس‌های مبتنی برمکان، گفت: این سرویس‌ها علاوه بر خدمت‌رسانی به مردم و سازمان‌ها در بحث طرح‌بندی مشاغل بر اساس آیسیک و جی‌آی‌اس در بحث بلایای طبیعی، آمایش سرزمین و اطلاعات بانک‌های اطلاعاتی می‌تواند برای مدیریت ارشد استان، مردم و توریست‌ها نیز موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه ۷۱ شهر و یک هزار روستا در خصوص پروژه جی‌نف در دستور کار سال جاری است، بیان کرد: تاکنون پنج شهرستان کشور از جمله تهران، قزوین، قم، مشهد و اصفهان در فاز یک اجرایی شده است.

مهری گفت: در صورتی که نقشه‌های پارسل بندی آماده باشد کار آغاز می‌شود که در شهرکرد نقشه‌های پارسل‌بندی خوبی وجود دارد و در بروجن با توجه به ایراداتی که در نقشه‌ها وجود دارد امید است با کمک استاندار و سازمان‌های مرتبط مرتفع شود.

وی ادامه داد: در روستاهایی که سازمان بنیاد مسکن روستایی نقشه‌ها را داشته باشد کار پلت فرم‌ها آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به رونمایی پروژه سیماک، تصریح کرد: این پروژه سامانه یکپارچه املاک کشور است که با وجود مشکلاتی که در زمینه ساخت و ساز، پرداخت نشدن حقوق دولت و هزینه‌های سنگین برای کشور و اقداماتی که خارج از استانداردهای طرح هادی در شهر و روستا بود که با افتتاح این پروژه، تمامی کارها در حال هوشمند شدن هستند.

مهری ادامه داد: با رونمایی از این پروژه آموزش‌های لازم به دهیاران، بخشداران، شهرداران داده خواهد شد و همه کارها به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی گفت: هر لحظه مدیر ارشد استان اتفاقات رخ داده را می‌تواند رصد ‌کند و در صورتی که کار مربوط به پرونده‌ای به درستی انجام نشود باید سازمان مربوطه پاسخگو باشد تا حق و حقوق مردم پایمال نشود.

مدیرعامل شرکت پست صرفه جویی در کاغذ و رفت و آمد مردم، شفاف سازی و سالم‌سازی در اقتصاد و ضایع نشدن حق مردم را از مزایای این پروژه دانست.

وی با اشاره به اینکه در ۱۱ استان کشور از این پروژه رونمایی شده است، تصریح کرد: در سه استان گیلان، البرز و کرمان عملیاتی و اجرایی شده است و در این استان به محض شکل گیری و تکمیل شدن آموزش‌ها، ظرف دو تا سه ماه آینده به صورت عملیاتی کار آغاز می‌شود.

مهری گفت: تا پایان سال جاری در تمامی استان‌ها این کار اجرایی و عملیاتی و سال ۹۷ تمامی این پروژه‌ها تکمیل می‌شوند.

صنایع معدنی،اشتباه تاریخی مقام پولی در بالا نگه داشتن سود بانکی

یکی اقتصاددان می‌گوید مقام پولی در چهار سال گذشته درباره بالا نگه داشتن نرخ سود اشتباه تاریخی کرده است که منجر به آن شده انگیزه صاحبان سرمایه برای سرمایه گذاری پول خود و ورود پولشان به بازار سرمایه از بین برود و اکنون فرصت آن است که برای جلوگیری از ایجاد بحران در نظام بانکی این رویه را اصلاح کند.

حیدرمستخدمین حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت نرخ سود بانکی، اظهار کرد: متغیر مهم اقتصاد و شاید حتی از مهم‌ترین متغیرهای حوزه اقتصادی در شرایط آزاد و رقابتی و به طور کلی اقتصادی که بازار را هدف قرار داده است نرخ سود بانکی است که تعادل آن چه در کشورهای پیشرفته صنعتی و چه کشورهایی که از آنها تحت عنوان کشورهای در حال توسعه یاد می‌شود یک الزام است.

وی در اهمیت وضعیت نرخ سود بانکی، اظهار کرد: نرخ سود بانکی هم می‌تواند موجب اشتغال و هم به عدم ایجاد اشتغال منجر شود. می‌تواند کاهش یا افزایش نرخ بیکاری را به دنبال داشته و همچنین منجر به ورود سرمایه‌گذاری مولد شده یا جلوی آن را بگیرد. بنابراین نرخ سود بانکی یک متغیر کلیدی است که سایر متغیرها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معاون وزیر اقتصاد پیشین همچنین گفت: نرخ سود بانکی در ایران طی سه دهه به صورت دستوری تعیین شده و در مواردی اختلالاتی ایجاد کرده است به عبارتی درمواردی نرخ سود بانکی متناسب با تورم تعیین نشده بلکه پایین‌تر یا بالاتر از دامنه متناسب با نرخ تورم قرار گرفته است و همین در سایر متغیرهای اقتصادی تاثیرات منفی ایجاد کرده است.

مستخدمین حسینی توضیح داد: در سال‌هایی نرخ سود بانکی پایین‌تر از تورم قرار داشت و به این ترتیب سپرده‌گذاران با کاهش قدرت خرید روبه‌رو می‌شدند چون نرخ سودی که به آنها پرداخت می‌شد متناسب با تورم نبود. با این حال در سال‌های اخیر سیاستی متفاوت با آنچه گفته شد و در سه دهه گذشته اعمال شده بود پیش گرفته شد به این ترتیب که نرخ سود بانکی بزرگ‌تر از تورم معرفی شد که هر دو مورد هم در متغیرهای اقتصادی اشکال ایجاد کرده و عامل ایجاد فساد می‌تواند باشد.

وی درباره‌ اشکالات پایین بودن نرخ سود بانکی نسبت به تورم، گفت: در این حالت منابع مردم در سطح خرد جمع‌آوری شده و به عده اندکی که از رانت بهره می‌برند با نرخ‌های پایین تسهیلات داده خواهد شد و در حالت دوم نیز سرمایه‌ گذار انگیزه ورود به سرمایه گذاری را نخواهد کرد و ترجیح می‌دهد با توجه به نرخ سود پول خود را در بانک سپرده‌گذاری کند.

معاون رئیس بانک مرکزی پیشین همچنین ادامه داد: بالا بودن نرخ سود بانکی منجر به آن می‌شود که پول به سمت بانک‌ها روانه شده و به بازار سهام هم ورود نکند. اگر به وضعیت بازار بورس در سال‌های گذشته نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم ارزش بازار سهام کاهش پیدا کرده است. همچنین نرخ تشکیل سرمایه ثابت نیز پایین است. تشکیل سرمایه ثابت مشتمل بر دو حوزه است ابتدا در حوزه ماشین‌آلات و آن دسته از ماشین‌آلاتی که در زمین نصب می‌شود و قابلیت جابه‌جایی ندارند و همچنین ساختمان. تشکیل سرمایه ثابت در چهار سال گذشته رو به کاهش بوده است و وضعیت سرمایه‌ گذاری متناسب نبوده است.

مستخدمین حسینی افزود: در چنین شرایطی بانک مرکزی هم به وضعیت نامتناسب دامن زد به ترتیبی که پرداخت سود به سپرده‌گذاری پنج ساله، چهار ساله، سه ساله و دو ساله را متوقف کرد و به سپرده‌گذاران علامت داد مبنی بر این که دچار بی‌تعادلی و بی‌ثباتی در حوزه‌های اقتصاد هستیم. به این ترتیب تصمیمات حوزه اقتصاد حتی متغیرهایی کلیدی دستخوش دیدگاه‌های سیاسی قرار گرفت.

وی با انتقاد از این که دولت و بانک مرکزی نرخ سود را بیش از تورم اعلام کرده است تا منابع مالی را در بانک‌ها جمع کرده و سرنخ هدایت نقدینگی را به عهده بگیرد، گفت: هر چند که همین اقدام نیز به نتیجه نرسید و امروز که بیستم تیرماه است علی‌رغم موعد مقرر هنوز هیچ بانکی برای برگزاری مجمع اعلام آمادگی نکرده است و این نشان می‌دهد که بانک‌ها وضعیت مناسبی ندارند.

معاون وزیر اقتصاد پیشین با اشاره به سخنان معاون اول رئیس جمهوری و وزیر اقتصاد در همایش سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی، اظهار کرد: کارشناسان چهار سال گذشته گفته‌اند که اشتباه است اگر نرخ سود بانکی را بالاتر از تورم نگه داریم و به این ترتیب باعث خواهیم شد که بخش صنعت، تولید، بورس ما ضرر کنند با این حال مقامات پولی اقدامی برای تغییر وضعیت نکردند. به نظر من تصمیم مقامات پولی در بالا نگه داشتن نرخ سود یک اشتباه تاریخی بود و اکنون نیز باید از اشتباه خود برگردند و نرخ سود بانکی را در کانال درست خود قرار دهند و نگران ایجاد شدن تنش‌های کوتاه مدت نباشند.

مستخدمین حسینی با بیان این که این نگرانی که مردم پول‌های خود را از بانک‌ها بردارند و بانک‌ها از منابع مردم محروم بمانند یک اشتباه است، گفت: اگر کسی کالایی را بفروشد پول کالایی که فروخته است را به بانک خواهد گذاشت و پول به بانک باز می‌گردد در نتیجه این نگرانی‌ها به جا نیست.

وی ادامه داد: اگر سود بانکی متناسب با تورم باشد سرمایه‌ گذاران ترجیح می‌دهند پول خود را در پروژه‌های جدیدی ببرند ولی وقتی سود بانکی بالا باشد متعاقب آن بانک نیز به افراد خاصی تسهیلات با ارقام درست خواهد داد که علاوه بر این که منجر به رانت می‌شود ممکن است افراد نتوانند پول را برگردانند.

این اقتصاددان با بیان این که متولی بحث سود بانکی شورای پول و اعتبار است، اظهار کرد: حدود یک سال است که طبق مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده باید ۱۵ درصد و نرخ تسهیلات بانکی باید ۱۸ درصد باشد ولی اکثریت بانک‌ها خلاف آن عمل کرده‌اند و به طرق مختلف شیوه‌هایی طراحی کردند که بتوانند حدود ۲۵ درصد تسهیلات بگیرند و حدود ۲۳ درصد نیز سود بانکی بدهند. اگر این وضعیت اصلاح نشود برای بانک‌ها بحرانی پیش خواهد آمد که جلوگیری از آن دشوار خواهد بود.

مستخدمین حسینی ادامه داد: اکنون شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی رسالت تاریخی دارند که چهار سال گذشته را جبران کنند. اگر این اقدام اکنون صورت نگیرد پیش بینی ما این است که بانک‌ها در اواخر سال ۱۳۹۶ با مشکلاتی روبرو شوند.

وی دامنه متناسب نرخ سود بانکی را متناسب با تورم حدود ۱۲.۵ درصد و نرخ تسهیلات را حدود ۱۵ درصد دانست.

بورس،خودرویی ها یکدست افت کردند/ تقویت ۱۱۳ واحدی شاخص

در چهارمین روز دادوستدهای بورس تهران شاخص کل بازده نقدی و قیمتی ۱۱۳ واحد رشد کرد و حدود ۵۰۰ واحد کمتر از کانال ۸۰ واحدی ایستاد. در این روز خودرویی‌ها نقش کاهنده روی دماسنج بازار داشتند و یکدست افت کردند.

به گزارش ایسنا، امروز سه شنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران نسبت به روز گذشته ۱۱۳ واحد رشد داشت و در تراز ۷۹ هزار و ۴۹۰ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل هم وزن با ۲۰ واحد رشد به رقم ۱۷ هزار و ۳۴۳ واحدی دست یافت.

شاخص آزاد شناور نیز پس از ۱۱۳ واحد رشد به عدد ۸۶ هزار و ۸۸۸ واحدی رسید و شاخص بازار اول و دوم هر یک به ترتیب ۸۹ و ۱۹۲ واحد رشد کرد.

نماد شرکت معدنی و صنعتی گلگهر با ۴۳ واحد تاثیر مثبت روی دماسنج بازار سرمایه بیشترین نقش افزاینده را روی شاخص داشت، پس از این نماد شرکت ارتباطات سیار ایران، سرمایه‌ گذاری گروه توسعه ملی و فولاد خوزستان بیشترین نقش افزاینده دماسنج بازار را داشتند.

در گروه استخراج کانه‌های فلزی نماد معادن بافق ارزش معامله‌اش به ۳۵۰ میلیون تومان می‌رسید و حجم معاملات آن به رقم ۲۸۱ هزار و ۵۷۴ سهم بالغ شد، اما در نهایت نزدیک به دو درصد در قیمت پایانی افت کرد.

در طرف مقابل نمادهای گروه توسعه معادن و فلزات، پارس خودرو، ایران خودور و صنایع پتروشیمی خلیج فارس روی شاخص تاثیرات کاهنده داشتند.

در گروه محصولات شیمیایی روند کاهش قیمت سهم‌ها اکثرا رو به کاهش بود هرچند معدود نمادهایی مانند پلی اکریل و گسترش نفت و گاز پارسیان مقدار اندکی رشد کردند و همچنین صنایع شیمیایی فارس و پاکسان توانستند بیش از سه درصد افزایش قیمت داشته باشند.

نماد معدنی و صنعتی گلگهر که بیشترین نقش را در دماسنج بازار سرمایه داشت، ارزش معامله‌اش به دو میلیارد و ۶۳۰ میلیون تومان می‌رسید و حجم معاملات آن عدد ۱۱ میلیون و ۴۹۶ واحد را رد کرد. چهار نماد از گروه استخراج کانه‌های فلزی روند رشد در قیمت پایانی خود را تجربه کرده‌اند و پنج نماد نیز شاهد روند کاهشی بودند.

اما خودرویی‌ها به جز در اندکی از نمادها روند کاهش در قیمت پایانی را تجربه کردند به طوری که نمادهایی که از حجم و ارزش نسبتا بالایی برخوردار بودند تقریبا تا دو الی سه درصد کاهش در قیمت پایانی را شاهد بودند.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۱۴۳ میلیارد و ۳۶۸ میلیون تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۶۳۱ میلیون و ۱۹۲ هزار سهم و ارواق مالی قابل معامله طی ۴۶ هزار و ۹۶۸ نوبت داد و ستد بود.

آیفکس نیز امروز نزدیک به چهار واحد رشد کرد و به رقم ۹۰۵.۴ رسید. ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۹۸ میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۲۱۰ میلیون سهم و ارواق مالی قابل معامله طی ۳۱ هزار و ۶۰۹ نوبت دادوستد بود.

اکتشاف:لازم‌الاجرا بودن مصوبات برای پایان فروش حجمی اینترنت

سخنگوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به ارائه اینترنت نامحدود منوط به مصوبه کمیسیون تنظیم و لازم‌الاجرا بودن آن برای تمامی ارائه‌دهندگان اینترنت گفت: بنا نیست کیفیت خدمات فدای سرویس‌های جدید شود و حوزه نظارت سازمان مسوولیت کنترل کیفیت خدمات اپراتورها را برعهده دارد.

جهانگیر اسدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اظهارات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر رایزنی با سازمان تنطیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای خاتمه دادن به فروش اینترنت حجمی، بیان کرد: موضوعی که وزیر ارتباطات درباره اینترنت نامحدود مطرح کردند، در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی قرار گرفته و در جلسات آتی بررسی شده و نتایج آن اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر کمیسیون تنظیم مقررات رادیویی، نظر و رای خود را اعلام و آن را به صورت مصوبه ابلاغ کند، تمام اپراتورها باید در آن چارچوب حرکت کنند و تفاوتی بین آنها وجود ندارد، افزود: اینکه شرکتی در فضای رقابتی بخواهد تعرفه‌ای عرضه کند، با این موضوع که پس از مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعرفه دیگری عرضه کند، تفاوت دارد، زیرا هر شرکت در فضای رقابت می‌تواند با توجه به شرایط خود، مشترکان را ترغیب به خدمات کند، اما از زمانی که مصوبه ابلاغ شود مسلما قابل اجراست.

سخنگوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به اینکه آیا با ارائه اینترنت نامحدود، کیفیت سرویس‌ها کاهش می‌یابد، اظهار کرد: بنا نیست خدمات فدای سرویس‌های جدید شود. کیفیت خدمات نباید لطمه بخورد. حوزه نظارت سازمان تنظیم مقررات رادیویی مکلف است براساس برنامه‌ای که دارد، اپراتورها را براساس شاخص‌های موجود ارزیابی کرده و هم مسوولیت کنترل کیفیت خدمات اپراتورها را برعهده دارد.

اسدی در ادامه، با بیان اینکه مصوبه کمیسیون در همه حوزه‌ها اصل است، گفت: اینکه کیفیت ارائه اینترنت چطور خواهد بود، در حوزه نظارت بررسی می‌شود و اگر کیفیت کمتر از استانداردها باشد، اعمال مقررات خواهد شد. همان طور که در حال حاضر هم مدام اخطار داده شده و پیگیری می‌شود. در واقع حوزه نظارت همین مسوولیت را دارد که مصوبه کمیسیون را بررسی کرده و براساس کیفیت خدمات، ارزیابی ماهانه و سالانه انجام دهد.

به گزارش ایسنا، فروش اینترنت حجمی به معنای محاسبه هزینه خدمات اینترنت بنا به حجم مصرفی مشترکان است. در حالی که اخیرا بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت، از اینترنت با حجم نامحدود به اینترنت حجمی کوچ کرده بودند، محمود واعظی همزمان با عید سعید فطر، از گفت‌وگو با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای خاتمه دادن به فروش حجمی اینترنت در بازار اینترنت ثابت و آغاز ارائه سرویس نامحدود خبر داده بود.

مجلس سند کار شایسته را از دولت مطالبه کند

یک استاد دانشگاه می‌گوید اصلاح قانون کار نمی‌تواند به تنهایی مشکل بازار کار را حل کند بلکه همزمان با اصلاح آن باید قوانین تامین اجتماعی، بیمه بیکاری و کار شایسته هم مورد بررسی و تصویب قرار گیرد و مجلس آن را از دولت مطالبه کند.

نمره قبولی برای وزارت کشاورزی/ کارخانه‌های ورشکسته را دریابید

رییس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان مواد غذایی نمره وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم را علیرغم وجود انتقادات مختلف قابل قبول عنوان و اظهار کرد: به نظر می رسد همین رویکرد باید در دولت آینده حفظ شود.

test

جزئیات یکپارچه‌سازی میادین نفتی یاران شمالی و جنوبی

آخرین تحلیل وضعیت صادراتی لوزام خانگی/ کاشان و تبریز محل تولیدات زیرپله‌ای

طبق تازه‌ترین تحلیل آماری وضعیت صادرات لوازم خانگی در سال 1395 با رشد ارزشی منفی 6.1 درصد برای لوازم خانگی انرژی‌بر و رشد 37.8 درصدی از نظر ارزشی برای لوازم خانگی غیر انرژی‌بر نسبت به مدت مشابه سال 1394 رو به رو بوده است.